Dziś mamy:  17 / 05 / 2024 „Dużo, to nie znaczy dobrze, ale dobrze dużo znaczy”- Demostenes
Projekty astronomiczne

Kosmiczna wycieczka w LO nr XVII

W dniach 14-16 marca 2019 r. uczniowie LO nr XVII, społecznej szkoły ARKA i Liceum Salezjańskiego wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Monachium. Główymi punktami wycieczki były wizyty w najnowocześniejszym planetarium w Europie: ESO Supernova oraz ośrodku Niemieckiej Agencji Kosmicznej: GSOC.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Pragę, zachwycając się bogatą architekturą miasta i wysmienitą czeską kuchnią.
Drugi dzień był przepełniony kosmicznymi i astronomicznymi wartościami. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Wolfganga Viesera, ESO zapewniło nam polskojęzycznych przewodników, małżeństwo astronomów, Danutę i Adama, a także polskojęzyczny seans w Planetarium. Grupy wzięły także udział w bardzo ciekawych warsztatach wykrywania mikrofal. Centrum ESO jest niesamowicie inspirującym miejscem, uczniowie i opiekunowie byli zafascynowani wszystkim, każdym momentem spędzonym w tym budynku.
Wizyta w GSOC, oddziale Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Niesamowite miejsce, nowe informacje, przemili prowadzący, Tobias i Klara. W oddziale tym znajduje się centrum misji kosmicznych, m.in. centrum zarządzania modułem Columbus, części International Space Station, centrum sieci satelitów Galileo i kilka innych.
Trzeciego dnia zwiedziliśmy Monachium i Norymbergę.
Organizacją wycieczki zajęła się Anna Bukiewicz-Szul. Wsparcie zapewniły Anna Folta-Pisarczuk i Joanna Bohun (ARKA).
Moc astronomicznych i kosmicznych wrażeń. Byliśmy pierwszą w historii ESO Supernova grupą z Polski, która odwiedziła to miejsce.
Zobacz relację fotograficzną: tutaj